Homosexualita na Balkáně? Plná kontrastů – 1. díl

28.09. - Co se děje

V předešlých článcích jsme vám nastínili gay život v Rumunsku. Nyní se vypravíme na Balkán, konkrétně do šesti balkánských zemí – Srbska, Černé Hory, Makedonie, Albánie, Kosova a Bosny a Hercegovina. Co prozradili tamní aktivisté o gay životě a právech LGBT komunit?

24. 11. 2017Bělehradský pochod hrdosti: Tváří v tvář násilí
 

Přestože je na současné situaci stále co zlepšovat, postavení LGBT komunity na Balkáně se v posledních letech značně zlepšilo. Tamní aktivisté jsou však odhodláni bojovat dál. Co se týče LGBT práv, jedná se o region plný kontrastů. Například v Bělehradu si můžete užít rozmanitou gay scénu, zato v Bukurešti ji budete hledat jen těžko. A tak je to na Balkáně se vším. Co je v jedné zemi zcela běžné, jinde se setkává s nepochopením.

Politická angažovanost mimo EU
LGBT komunita je stále více chráněna. Antidiskriminační legislativa pokrývající sexuální orientaci a genderovou identitu platí v pěti ze šesti zemí, jedinou výjimkou je Makedonie. Většina těchto zemí má také zákony, které trestají zločiny z nenávisti (hate crimes) a také projevy nenávisti.

Práva na uzavření stejnopohlavního sňatku nejsou v současné době balkánském regionu prioritou, i když černohorští, albánští a bosenští aktivisté uvedli, že zahájili kampaň bojující za toto téma. Transsexuálové pak bojují za prosazení oficiálních zákonů o uznání pohlaví. V současné době Černá Hora, Bosna a Hercegovina a Srbsko umožňují transsexuálům změnit si doklady až po kompletní změně pohlaví. 

Přestože v posledních několika letech došlo k výraznému pokroku v oblasti postavení leseb a gayů ve společnosti, mnozí tuto změnu připisují pouhému dodržování standardů EU (Albánie, Makedonie, Černá Hora a Srbsko jsou oficiálními kandidáty EU, zatímco Kosovo a Bosna a Hercegovina jsou zatím pouze potenciálními kandidáty).

12. 10. 2017Homosexualita na Balkáně? LGBT komunity bojují za lepší podmínky a začíná se jim dařit – 3. díl
 

Politici se zdráhají  LGBT komunitu veřejně podporovat a někteří se dokonce uchylují k různým homofobním prohlášením. V důsledku toho jsou zmiňované zákony jen zřídka uváděny do praxe. Například ačkoli v Srbsku platí zákon o zločinu z nenávisti, soudci jej téměř nikdy nevyužívají; podobně je tomu s antidiskriminačními zákonyv Bosně a Hercegovině a v Albánii, kde byly v posledních letech uplatněny jen výjimečně.

Dokonce i volba první ženy a zároveň lesby na post premiérky Srbska v letošním roce nemusí přinést požadovanou změnu pro LGBT komunitu. Srbská transgender aktivistka Sasa Lazic řekla: „Na prvním místě je především politika a až poté to, že je lesba. Má velmi blízko k prezidentovi. Nedávno uvedla v rozhovoru pro BBC, že Srbsko není homofobní zemí. Srbsko není homofobní? Kdo by jí to věřil?

Jak moc je na Balkáně důležitá politická angažovanost nastínil Antonio Mihajlov, LGBT aktivista pro makedonskou organizaci Subversive Front: „Na Balkáně jsou politici celebritami. Je tak nutné jejich aktivní zapojení do tohoto problému.“

06. 10. 2017Homosexualita na Balkáně - 2. díl. "60 % lidí by homosexualitu léčilo. Jedinou možností obživy translidí je prostituce"
 

Přístup Subversive Front ukazuje, že existuje naděje na budoucí politické zapojení, které přesahuje zájmy související s EU. Mihajlov se pyšní úspěchy svých organizací. Společně se všemi LGBT organizacemi v Madekonii se díky setkáním, konferencím a veřejným obhajobám podařilo oslovit politiky z téměř všech makedonských politických stran k veřejným prohlášením odsuzujících homofobní útoky.

Další kontrasty gay života na Balkáně vám přineseme v dalším článku.

zdroj: huffingtonpost.com, pixabay.com

Lucie Osmanská

Autor

Lucie Osmanská

She loves lying on the beach and fresh coconuts so much that she decided to adopt Spain as her second home. Besides sunbathing she loves travelling, yoga, reading books and chocolate. She is an eternal optimistic (maybe it´s because she spends too much time in the sun). Does she also mention she has a weakness for shoes and is heavily dependent on hot chocolate flavored with cinnamon?  

E-shop

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informacíSouhlasím